+ Yorum Gönder
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli

  Piranha Film Hakkında Bilgi

  Piranha Film Hakkında - Piranha Film Konusu - Piranha Filmi - Piranha Vizyon Tarihi - Piranha Oyuncuları - Piranha 1978
  Tür : Korku / Bilim Kurgu / Komedi
  Yönetmen : Joe Dante
  Senaryo : Richard Robinson , John Sayles
  Görüntü Yönetmeni : Jamie Anderson
  Müzik : Pino Donaggio
  Yapım : 1978, ABD , 94 dk.

  Oyuncular

  Bradford Dillman (Paul Grogan) , Heather Menzies (Maggie McKeown) , Kevin McCarthy (Dr. Robert Hoak) , Keenan Wynn (Jack) , Dick Miller (Buck Gardner) , Barbara Steele (Dr. Mengers) , Belinda Balaski (Betsy) , Melody Thomas Scott (Laura Dickinson) , Bruce Gordon (Albay Flaxman) , Barry Brown (devriye) , Paul Bartel (Dumont) , Shannon Collins (Suzie Grogan) , Shawn Nelson (Whitney) , Richard Deacon (Earl Lyon) , Janie Squire (Barbara Randolph)  Enteresan bir film Piranha: Tıpkı Orca gibi, o da Jaws'ın başarısının ardından çekilmiş ve köpekbalığının "peşinen" giriştiği türden katliamları minik etobur balıklarla yaptırarak "taksit taksit" sinemaya taşımış. Okyanusun yerini nehirler alıyor, irikıyım ve tamamıyla natürel Jaws'ın yerini ise "genetik manipülasyona maruz kalmış" piranhalar...

  Kendi halinde gezinen iki insanın tesadüf eseri keşfettiği piranhalar, yine onların ihmali yüzünden, yaz kamplarıyla dolu cennet gibi bir diyarın nehirlerine karışır. Çığrındançıkan gizli proje, tehlikeyi ciddiye almayan yerel yetkililerin de katkısıyla, çoluğa çocuğa musallat olur; insanların yaz tatilini işkenceye çevirir.

  Tatlı suda fıkır fıkır kaynaşan ve her türlü insansı hareketten tahrik olan bu katil balıklara rağmen, filmin kendince bir mizahı da var. Belki de bu tuhaf karışımdaki başarısı sonucu, yönetmen Joe Dante sonraki yıllarda hızlı bir çıkış yaptı ve aralarında Gremlins ile Innerspace'in de bulunduğu fantastik türden parlak yapımlara imza atabildi.

  Filmin sorumlu yapımcılarından biri, B sinemasının kült isimlerinden Roger Corman (ki zaten Dante de Corman'ın izinde gitmiş bir isim) Bu yüzdendir ki, Piranha'nın DVD ve VHS edisyonları, Roger Corman Klasikleri kapsamında piyasaya sunuldu.

  Piranha'nın özgün müziklerini yapan Pino Donaggio ise, gerek İtalyan gerek dünya sinemasının egzantrik ürünlerine katkıda bulunmuş bir isim. Daha önce yine Kâbuslar Matinesi'nde yer verdiğimiz Don't Look Now gibi atmosferik, ağır filmlerin de, Piranha gibi pop korkuların da nabzına uygun şerbeti notalarından damıtabiliyor.

  Fakat belki de Piranha'nın sinema dünyasına getirdiği en büyük kazanım, tetiklediği devam filmi sayesinde parlayan James Cameron olmuştur..
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Piranha Film Hakkında Bilgi

  1978 amerikan yapımı bu film korku filmi olarak geçmektedir deniz canlısı pirana balığının insanlara verdiği acımasız zararların konu aldığı bir filmdir+ Yorum Gönder
piranha konusu,  pirana filminin konusu,  piranha filmi konusu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi