+ Yorum Gönder
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye

  İstanbul İlinin Küçükçekmece İlçesi

  Küçükçekmece, İstanbul


  Küçükçekmece,
  Küçükçekmece'nin İstanbul'daki konumuBilgilerBağlı olduğu il:İstanbulYüzölçümü:118.45 km2Nüfus: (2007)785.392 (TÜİK)Nüfus yoğunluğu:4,974 kişi/km2Mahalle sayısı:25Köy sayısı:3Koordinatlar:41°00′00 28°48′00Belediye başkanı:Aziz

  YeniayKaymakam:H.Osman Ebiloğlu

  Küçükçekmece, İstanbul'un batısında aynı adlı gölün çevresinde kurulmuş bir ilçedir. 1987 yılında, ikisi köy (Kayabaşı ve Şamlar), 25'si mahalle olmak üzere toplam 27 yerleşim yeri Bakırköy ilçesinden ayrılarak kurulmuştur. Bugünkü sınırlarına, Avcılar'ın 1992'de ilçe olmasıyla kavuşmuştur.

  Coğrafi konumu

  İlçenin yüzölçümü 118 Km²'dir. Sahil uzunluğu 7 Km. dir. İl merkezine uzakligi ise 23 Km.dir. Sınır komsuları güneyde Bakırköy, Marmara denizi. Batıda Avcılar, Büyükçekmece ve Çatalca, Kuzeyde Gaziosmanpaşa, Doğuda Bahçelievler, Bağcılar,Esenler ilçeleridir.
  Küçükçekmece geniş düzlükler halinde az dalgalı (engebeli) bir alana yayılmıitır. Deniz ve göl kıyılarından içerilere dogru girildikçe yükseklik artar ve kuzeydeki tepelerde 200 metreyi bulur.

  Vadiler oldukça belirgin görünümdedir. Küçükçekmece Gölü morfolojik (biçim) yapisi nedeniyle tam ve tipik bir lagün (yali) gölüdür. Dünyada pek ender olusan lagün göllerden birisidir ve bir doga harikasidir.
  İlçeye adını veren Küçükçekmece Gölü'nün yüzölçümü 16 km²'dir.Fazla derin olmayan gölün güney kıyılarındaki derinliği 20 metreye ulaşır.

  İlçedeki akarsuların uzunlukları kısa, akış rejimleri ve debileri düzensizdir. Bir kesimi hızlı kentleşme ve sanayileşme nedeniyle yerleşim ve sanayi alanları içinde kalmış, endüstriyel ve kentsel atıkları denize boşaltan derelere dönüşmüşlerdir.

  Tarihi

  Küçükçekmece'nün yüksek kesimlerinde Region adlı bir bölge vardır. Roma İmparatorluğu'nu Bizans'a bağlayan en önemli yollarından Viaegnetia, Region'dan geçerdi. Yüzyılın ortalarında büyük bir deprem nedeniyle, bunların yıkıldığı çeşitli kaynaklarda ifade edilmiştir. Küçükçekmece İlçesinin en eski yerleşim yeri, Küçükçekmece gölünün kuzey kesiminde bulunan Yarımburgaz mağaralarıdır. Buralara paleotik çağdan itibaren yerleşme başlamıştır.

  Geçmişi Paleotik çağa uzanan bu bölgedeki tarihi yerler: günümüz öncesi 730.000 ila 130.000 yılları arasını kapsayan Yarımburgaz Mağaraları, M.Ö.2.Yüzyıl-M.S.2. yüzyıllar arası Region Kitabeleri, Yavuz Sultan Selim'in has defterdarı Abdül Selami Bey Türbesi Tekke ve Zaviyesi, 17.Yüzyıl Mimar Sinan Köprüsü ve 18.Yüzyıl Küçükçekmece Meydanı Çeşmesi'dir.
  Bölgede yoğun nüfus artışı Cumhuriyet sonrasında, 1950'lerde başlamıştır.

  Nüfusu

  22 Ekim 2000 tarihinde yapılan genel nüfus sayımına göre 1.004'ü köylerinde, 597.135'i merkezinde olmak üzere toplam 589.139'dir. Nüfus artışı % 0,66 düzeyindedir. Okur yazar oranı %80'dir. Nüfusun geneli düşük gelirli isçi ve memurdur. 1992'de Avcılar'ın, nüfusu 500.000'e yaklaşan Küçükçekmece İlçesi'nden ayrılmasıyla, ilçe nüfusu 125.000-130.000 azalmış, ancak bu bölünmeye rağmen eski nüfusunu geçmiştir.

  Sosyal hayat

  İlçenin büyük bir kısmındaki yapılaşmalar imar planı ve teknik şartlara uygun yapılmaktadır. Genellikle ferdi yapılaşmanın olduğu ilçede toplu konut yapılaşmaları da hızla devam etmektedir. TEM Otoyolunun bölgeden geçmesi, İkitelli ile İstanbul arasındaki ulaşım olanaklarını arttırmış, ulaşım süresinin kısalması sonucu bölge önem kazanmaya başlamıştır.

  Bölgede yapılan Organize Sanayi Bölgesi yatırımları, buradaki sanayinin gelişimim hızlandırmıştır.
  İlçem yoğun bir sanayi bölgesidir. 200'nin üzerinde büyük fabrika, sanayi ve ticari siteleri ile ilçede kurulu bulunan Belediye'ye kayıtlı yaklaşık 10.000 sanayi işletmesi ve atölye vardır. Bu nedenle genel olarak bir işçi kentidir.

  Elektrik, Su ve Kanalizasyon Hizmetleri ; Kaçak yapılaşmanın olduğu bölgeler dışında bu hizmetler götürülmüştür. Ancak plansız ve kaçak yapılaşmanın olduğu bölgelerde yapılarda kaçak elektrik kullanılmaktadir.

  İlçenin sınırları içinde son dönemde yapılan Atatürk Olimpiyat Stadı ve 49 kooperatif ve 33.000 iş yeri bulunan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi gibi yatırımlar ile ilçe çok hızlı gelişimini sürdürmektedir.Genelde herkesin bir işi vardır.

  Eğitim ve kültür

  İlçe genelinde 62 İlköğretim okulu, 10 Genel Lise (4 adedinde Yabancı Dil Ağırlıklı Lise vardır.) 8 Meslek Lisesi, 3 Anadolu Lisesi ve 15 müstakil Anaokulu olmak üzere toplam 96 adet resmi okul bulunmaktadır. Bunların yanında 1 Halk Eğitim Merkezi, 1 Çıraklık Eğitim Merkezi, 1 Sağlık Eğitim Merkezi, 1 Öğretmenevi, 1 Kültür Merkezi mevcuttur.
  Resmi okullarin yanında, toplam 12 adet özel okul olup bunların 3 adedi Anaokulu, 4 adedi İlköğretim okulu, 4 adedi Lise ve 1 adedi Akşam Lisesi'dir.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: İstanbul İlinin Küçükçekmece İlçesi

  İstanbul İlinin Küçükçekmece İlçesi adını gölünden alıyor denize bağlantısı olan bir göl küçük çekmece bir tarafı avclıalr diğer tarafı bakırköy olan merkezi ve kalabalık bir ilçedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi