+ Yorum Gönder
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye

  İstanbul İlinin Silivri İlçesi

  Silivri Genel Bilgi

  istanbul silivri.JPG

  Marmara Bölgesi’nde, İstanbul İline bağlı bir ilçe olan Silivri, kuzeyinde Çatalca, batısında Çorlu ve Marmara Ereğlisi, doğusunda Büyükçekmece, güneyinde de Marmara Denizi ile çevrilidir. İstanbul’un batı kesiminde yer alan ilçe toprakları güneye doğru yüksekliği azalan alçak bir plato görünümündedir. İlçenin kuzey kesimini Istranca (Yıldızlı) Dağlarının güneydoğu uzantıları engebelendirmektedir. İlçenin doğusundaki Muratçeşme bölgesinde Kel ve Arap tepeleri ilçedeki diğer engebelerdir. Bunların dışında ilçe toprakları içerisinde yüksek dağlar bulunmamaktadır. Aynı zamanda bu topraklar akarsu vadileri ile parçalanmıştır.

  İlçe topraklarını küçük akarsular sulamaktadır. Karadeniz, Marmara ve Ege Denizi’ne ulaşan bu akarsuların en belli başlıları, Çanta Deresi, Gelevri Deresi, Kova Deresi, Tuzla Deresi’dir. Ergene Nehri’ne katılan Çorlu Çayı da Silivri’nin kuzey kesiminden kaynaklanmaktadır. Istranca Deresi ilçe sınırları dışında olan Terkos Gölü’ne dökülmektedir.

  İstanbul'a 70 km. uzaklıktaki ilçenin yüzölçümü 860 km2 olup, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayım sonuçlarına göre; toplam nüfusu 108.155’tir.

  İlçenin doğal bitki örtüsü step görünümünde olup, düz alanları kaplamaktadır. Kuzeyde arazinin yüksek kesimlerinde ormanlık ve çalılıklar bulunmaktadır. Burada gürgen, akağaç, meşe, kayın, ardıç, ıhlamur, kızılcık, fındık, söğüt, kavak, akasya, ceviz ve bodur meşe gibi ağaç toplulukları vardır. Bunların yanı sıra dağ köylerinde filina denilen erika arboralar, kekik otu ve yabani naneler dikkati çekmektedir.

  Silivri’de Trakya ikliminin özellikleri görülmektedir. Kışlar genellikle soğuk ve yağışlı, yazlar ılıktır. Yıllık ortalama yağış miktarı 600-700 mm.dir. Kuzeye ve batıya gidildikçe kara ikliminin etkileri artmaktadır. Yıllık ısı ortalaması 13,7 oC , yıllık yağış ortalaması ise 691,4 mm.dir.

  İlçenin ekonomisi tarım ve turizme dayalıdır. Yetiştirilen tarımsal ürünlerin başında; buğday, soğan, ayçiçeği, yulaf, şeker pancarı, mısır ve patates gelmektedir. Çeşitli sebzelerin yetiştirildiği ilçede üzüm ve elma ön plandadır. Son yıllarda çiçekçilik yaygınlaşmaya başlamış ve bu konuda çiçek seraları kurulmuştur. Silivri’de hayvancılık önemli bir gelir kaynağıdır. Yapay tohumlama yöntemi ile süt inekçiliği yapılmaktadır. Bu konuda özel çiftlikler kurulmuştur. Silivri özellikle yoğurdu ile ünlüdür. İlçede sanayii fazla gelişmemiş olup, un, bitkisel yağ, yem, süt ürünleri, teneke kutu ambalaj malzemeleri ve tuğla fabrikaları bulunmaktadır. Kıyılarda tatil siteleri, otel-motel ve yazlık konutlar yapılmış olup, yerli ve yabancı turistin ilgi duyduğu turizm bölgelerindendir.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: İstanbul İlinin Silivri İlçesi

  İstanbul İlinin Silivri İlçesi ilçesi deyince istanbulun organik semti diyebiliriz süt yağ , yoğurt bu ilçeden geliyor aynı zamanda sanayi alanındada önemli ilçelirinden istanbulun+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi